Zakulacené konce vláken nepoškozují dásně, ale masírují.
Technika čištění zubů
Zvolená technika čištění zubů by měla odpovídat věku člověka a stavu jeho chrupu. Pro malé děti a mládež doporučujeme jednoduchou stírací techniku čištění zubů. Ta se - podle pohybu štětin od dásně směrem ke korunce zubu - nazývá také "od červeného k bílému".
Dospělým, kteří mívají volnější mezizubní prostory, můstky apod., doporučujeme o něco náročnější metody čištění zubů, které umožňují pronikání štětin i do prostor mezi jednotlivými zuby nebo do skulinek u zubních korunek a můstků. Těmto metodám říkáme podle pohybu kartáčku vibrační kombinované. To proto, že čistí nejenom povrch zubů, ale také masírují dásně.
Obecně platí, že detailní nácvik všech metod či technik čištění zubů tak, aby byly prováděny skutečně správně, je třeba provést v ordinaci zubního lékaře, nejlépe vždy s vlastním zubním kartáčkem.
Pravidla čištění zubů
Jedno z obecných pravidel čištění zubů říká, že žádná technika čištění zubů by neměla bolet. Pozorujeme-li při čištění (kartáčkem, vláknem, párátkem) bolest, bývá to známkou buď nesprávné techniky či používání nevhodných prostředků k čištění zubů, anebo zubního kazu či onemocnění dásně. Jiné důležité pravidlo říká, že čištění zubů kartáčkem je třeba kombinovat s dalším prostředkem k čištění chrupu. U dětí a mládeže především se zubním vláknem. Domníváme se, že dvanáctileté děti by po nácviku v zubní ordinaci měly vlákno umět používat. U dospělých je velmi vhodné kombinovat používání klasických kartáčků s mezizubním kartáčkem.
Na mezizubní kartáček není nutné nanášet zubní pastu. Za normálních okolností je zapotřebí čistit zuby alespoň 3 minuty. U těch, kdo však mají například nepravidelně postavené zuby (tzv. ortodontické vady) nebo mají pevné aparátky na rovnání zubů či zubní můstky nebo u těch, kdo jsou léčeni pro zánět dásní a parodontitidu (lidově paradentózu) platí, že doba potřebná k správnému vyčištění chrupu je delší. Zuby je vhodné čistit alespoň dvakrát denně, nejlépe však po každém jídle.