Užití
Základní vybavení lékárničky pro poskytnuti první pomoci do příjezdu lékaře. Obsahuje větší množství obvazového materiálu, kompresy z gázy. cívkovou náplast, náplast s polštářkem, obinadla, obvazy, mastný tyl, trojcípý šátek, pryžové škrtící obinadlo, resuscitační roušku, gumové rukavice, izotermickoufólii, anatomickou pinzetu, nůžky, lékařskýteploměr. Náplast. Na určitá zraněni se hodí spíše polštářková, ale někdy si vystačíme i s klasickou bez polštářku.
Obvaz - obvaz hotový č.2,3,4. Kontrolujte, zda nemají prošlou lhůtu použitelnosti, pokud ano, není to už sterilní obvaz ale pouze klasický obvaz. Vata a gázové polštářky: hodí se k odsávání, otření rány.
Obvaz na popáleniny - jedná se o obdélníky z řídce tkané gázy sterilně balené, které se přikládají na popáleniny. Chrání spálenou kůži před dalším poškozením.
Mastný tyl, impregnováno hydrofobním masťovým základem. Nelepí se k ráně, k naložení na ránu.
Skrtídlo- pro poranění cév apod.
Nůžky se na ustřižení obvazu, kusu oblečeni je-li to nutné, abychom se dostali k ráně, nebo potřebujeme-li zastavit krvácení, či udělat šátek na podpěru poraněné ruky. Pinzetu užijeme určitě natahání klíšťat, Či nečistot z rány.
Sterilní rukavice - v případě pomoci neznámému člověku s krvácejícím poraněním je dobré je použít, abyste se chránili před případnými krví přenosnými chorobami. Trojcípý šátek- kfixaci poraněné ruky.
Resuscitační rouška- doporučuje seje používat pro umělé dýchání zvláště u cizích osob. Spínací špendlík- pro různé přichycení obvazů, apod.
Záznam o úrazu a tužka - občas je třeba učinit záznam typu od kdy je zaškrceno, kdy se událost stala apod.
Ostatní léky doporučujeme vybrat po poradě s lékařem nebo lékárníkem.
Fakta
Pro vybavení lékárničky na pracovišti není v ČR právní ani jiný předpis. Vybavení by mělo odpovídat konkrétním rizikům na pracovišti a mělo by být konzultováno se zařízením závodní preventivní péče.