Aplikace
HYIODINE se aplikuje dvojím způsobem. U malých defektů se aplikuje přímo na ránu (nejlépe pomocí sterilní stříkačky), a rána se po té překryje sterilní gázou. Pokud jde o léčbu větších defektů (více než 3 cm2), gáza se preparátem HYIODINE? maximálně nasytí a dostatečně prosycená gáza se přiloží na ránu tak, aby ji pokryla v celém rozsahu. Na takto ošetřenou ránu jsou pak naneseny další vrstvy sterilní gázy, které absorbují případný sekret. Převaz je vhodné vyměňovat po jednom, maximálně dvou dnech, v závislosti na sekreci a charakteru rány. Čím vyšší je sekrece, tím déle je možné gázu nasycenou Hyiodine na ráně ponechat. Vrchní vrstvy gázy (krytí) je však nutné vyměňovat vždy při jejich úplném promočení tkáňovým sekretem. Při aplikaci prostředku dodržujte sterilní nebo alespoň aseptické podmínky. Poznámka: Doporučený způsob použití lahviček uzavřených gumovou zátkou a hliníkovou pertlí - po vyjmutí lahvičky z krabičky, odloupněte střední část pertle ve směru šipky. Přes odkrytou část gumové zátky odeberte HYIODINE pomocí sterilní stříkačky a jehly. V případě, že není k dispozici stříkačka a jehla, opatrně odstraňte pertli, vytáhněte gumovou zátku a aplikujte prostředek na ránu nebo gázu. Po použití lahvičku těsně uzavřete gumovou zátkou a nasaďte pertli. Po otevření skladujte v chladu.
Popis
HYIODINE je sterilní viskózní roztok hyaluronátu sodného.
Složení
- Hyaluronát sodný 1.5 g
- KI 0.15 g
- I2 0.1 g
- Voda pro injekce ad 100 g
Charakteristika
Hyaluronát sodný /poly(b-sodium-D-glucuronate-[1-3]-acetyl-D-glucosamine-[1-4])/ je lineární, negativně nabitý polysacharid, který je přirozenou součástí organismu a tudíž není vůči němu toxický, ani nezpůsobuje alergické či jiné reakce. Hyaluronát sodný má rovněž unikátní fyzikálně-chemické vlastnosti, vysokou hydratační schopnost a výborné antiadhesivní vlastnosti a v přípravku zabezpečuje vytvoření vhodného prostředí pro přirozené hojení rány. Jód a jodid draselný jsou použity proto, aby bránily rychlému rozkladu hyaluronátu sodného bakteriemi přítomnými v ráně nebo v jejím okolí.
Indikace
HYIODINE se používá ke krytí, čištění a hydrataci hlubokých ran a kožních defektů. Jde zejména o hluboké proleženiny, diabetické defekty, bércové vředy, popáleniny, rozpadlé pooperační rány a rozsáhlé odřeniny. Svými hydratačními vlastnostmi zabraňuje adhezi převazového materiálu k ráně a současně udržuje příznivé prostředí pro její hojení.
Kontraindikace
V současnosti nejsou známy kontraindikace pro lokální použití hyaluronátu sodného. Jód obsažený v prostředku může u přecitlivělých jedinců vyvolat alergickou reakci.
Nežádoucí účinky
Hyaluronát sodný je dobře tolerován. V současné době nejsou po jeho lokálním podání známy nežádoucí účinky. Jód obsažený v prostředku může vyvolat alergickou reakci u jedinců přecitlivělých na jód. Lokální přecitlivělost však na přípravek HYIODINE nebyla doposud zaznamenána.
Bolestivost
První aplikace HYIODINE mohou být bolestivé, případně lehce svědivé, a to zejména u pacientů trpících bércovými vředy. Tyto reakce jsou způsobeny vzestupem onkotického tlaku v ráně po převazu nebo přechodným drážděním nervových zakončení v ráně jódem. Bolest by měla při následujících aplikacích postupně ustávat. Je nutné vyloučit bolest způsobenou nevhodným přiložením obvazu, nejčastěji příliš těsným obvazem. V případě přetrvávajících obtíží kontaktujte svého ošetřujícího lékaře.
Zarudnutí
Zarudnutí okolí rány může souviset s nedostatečnou výměnou svrchních vrstev gázy a následnou macerací kůže. Dále se zarudnutí okolí rány může objevit v případě komplikovaných hlubokých ran s infekcí a zánětem přítomnými pod povrchem rány. Tento proces je většinou spojen s vysokou bolestivostí a otokem a jeho příčinou není aplikace HYIODINE . Při výše uvedených potížích je vhodné vyšetření ošetřujícím lékařem a konzultace o dalším postupu léčby. Zvýšené prokrvení rány projevující se jejím zarudnutím, případně mírným krvácením při převazu (zvláště v případě bércových vředů) není na závadu hojícímu procesu. Jde o projev tvorby nové granulační tkáně, která defekt uzavírá a je nezbytnou součástí pro další proces hojení. Případný výskyt nežádoucích účinků nebo jiných neobvyklých reakcí konzultujte se svým lékařem.
Upozornění
U jedinců trpících onemocněním štítné žlázy je použití HYIODINE vhodné konzultovat s ošetřujícím lékařem. Jód přítomný v přípravku se po aplikaci preparátu přemění na jodid, který je potřebný pro tvorbu hormonů štítné žlázy. V malém množství se může z rány vstřebávat. Při zasažení oka je vhodné vypláchnout spojivkový vak vlažnou vodou.
Interakce
Roztoky hyaluronátu sodného se kalí (opaleskují) až sráží po smísení se sloučeninami, které mají pozitivní náboj (např. některá kationtová antibiotika: např. Gallimycin, Cobactan; polysacharidy: např. Chitosan; konzervační látky: např. benzalkonium chlorid; detergenty apod.). Z toho důvodu by HYIODINE neměl být současně aplikován nebo míchán s jinými zdravotnickými prostředky nebo léčivy.
Varování
Nepoužívat prostředek s poškozeným obalem. Nepoužívat po uplynutí doby použitelnosti vyznačené na obalu. Nepoužívat po odbarvení přípravku. V případě změny barvy HYIODINE (odbarvení gelu) dochází ke snížení koncentrace jódu a tím zvýšené možnosti kontaminace přípravku a snížení jeho funkčnosti. Po otevření nutné skladovat přípravek v chladu (2°-8°C). Jen k lokálnímu použití. Uchovávejte mimo dosah dětí.
Balení
HYIODINE je dodávaný v lahvičkách o objemu 50 ml. Jedno balení obsahuje 1 lahvičku o objemu 50 ml. Každé balení obsahuje příbalovou informaci
.
Doba použitelnosti 24 měsíců
Skladování
Skladovat při teplotě do 25°C. Po otevření přípravek skladujte na chladném místě (2°-8°C); chránit před světlem a opakovaným zmrznutím. Před aplikací vytemperovat na pokojovou teplotu.