Diabetici, kteří si udržují hladinu glukózy v krvi v určených mezích, udávají, že jsou aktivnější, cítí se zdravěji a mají svůj život lépe pod kontrolou. Sledování hladiny glukózy v krvi Vám pomáhá porozumět příčinám vzestupu a poklesu hladiny glukózy mimo Vaše stanovené cílové hodnoty.
Užití
Krev na měření glykémie se odebírá pomocí lancety, která má tvar psacího pera. Před použitím se v lancetě natáhne pružina s hrotem. Poté se přiloží k bříšku prstu a zmáčkne se odjišťovací tlačítko, které většinou nebolestivě vystřelí ocelový hrot do prstu a vytvoří v něm malou dírku. Poté uživatel tlakem na prst vymáčkne z prstu drobnou kapku krve, kterou nanese na testovací proužek zasunutý v glukometru.
Moderní glukometry pro funkci potřebují jen velmi malé množství krve, v řádku mikrolitrů (milióntin litru), proto je možno krev odebírat i z alternativních míst. K tomuto použití jsou přizpůsobovány i lancety. Běžně se krev odebírá z okrajů bříšek prstů horních (i dolních) končetin, boltců na uších, předloktí apod.
Jaká je normální hladiny glukózy v krvi?
U osoby, která nemá diabetes, se hladina glukózy v krvi pohybuje většinou mezi 4,4mmol/L až 6,7mmol/L (hodnota A1c v rozsahu 4%-6%). Přestože hladina glukózy u každého člověka během dne kolísá, u lidí zdravých, kteří netrpí diabetem, se hladina glukózy v krvi jen velmi vzácně zvýší natolik, aby překročila normální rozsah.
U diabetiků však mohou hladiny glukózy dosáhnout mnohem vyšších hodnot, které pro ně znamenají zvýšené riziko dlouhodobých komplikací, jako je např. onemocnění srdce nebo cévní mozková příhoda. Může u nich také dojít k velkému poklesu hladiny krevní glukózy pod normální mez, což jim způsobuje velmi vážnou krátkodobou komplikaci, známou jako hypoglykémie.
Ke snížení rizika výskytu komplikaci je doporučováno dosažení hladiny A1c na úrovni 6,5% nebo průměrná hladina glukózy v krvi okolo 8,3mmol/L. Ne všichni pacienti jsou však schopni dosáhnout této hladiny, a proto byste měli spolupracovat se svými lékaři při určení, jaké cílové rozsahy jsou vhodné právě pro Vás.
Když budete znát cílové rozsahy svých glykémií, můžete měřením získat informaci potřebnou k účinnému řízení Vaší glykémie. Krevní cukr ovlivňuje řada faktorů, které mohou způsobit jeho vychýlení z doporučeného rozsahu buď příliš nahoru nebo příliš dolů. Čtyři nejdůležitější faktory jsou strava, tělesná aktivita, stres a medikace. Díky pravidelnému měření budete lépe chápat, jak Vás tyto faktory ovlivňují a Váš lékař Vám bude schopen pomoci určit, zda je zapotřebí změnit životní styl nebo medikaci.